Eublepharis macularius

Základní info o chovu

Gekončík noční (Eublepharis macularius) je plaz, který se ve volné přírodě vyskytuje v Afghánistánu, Pákistánu a Indii. Je nenáročný a vhodný pro začátečníky s terarijními zvířaty tohoto typu. Ovšem, před tím, než si toto zvíře pořídíte, si uvědomte, že gekončík není zvíře na mazlení. Je to přirozený lovec. Pokud chcete ještěra, který Vám bude šplhat po těle, pořiďte si agamu. Samozřejmě, pokud se mu budete dostatečně věnovat, vleze Vám na ruku a můžete ho i vytáhnout z terárka.

Strava a vitamíny

Gekončíci loví živá zvířata. Živí se cvrčky, červy, sarančaty, šváby, jednodenními holátky myší a v létě jim můžete na zahradě nachytat i kobylky. Já tomu svému při krmení dávám cvrčky dokud chce, a k tomu nějaké červy. GEKONČÍK NENÍ ZVÍŘE, KTERÉ JÍ OVOCE! Sheldona (můj gekončík) krmím obden a vodu, která musí být vždycky čerstvá a v misce, vyměňuji každý den. Pokud na pár dnů někam odjíždíte, stačí ho před odjezdem pořádně vykrmit, ale rozhodně musíte zařídit dostatek vody. Bez vody gekončíci nevydrží. Mimochodem, ocas gekončíka nočního musí být tlustý, asi jako na obrázku níže. Podle tloušťky ocasu poznáte, jak je nakrmený, protože si část stravy ukládá právě tam. Důležité jsou také vitamíny. Já osobně používám čistý vápník a stravu v něm namočím a dám gekončíkovi. Správně by v teráriu měly být tři misky. Jedna na vodu, druhá na červy a podobnou stravu a třetí právě na vitamíny. Ovšem můj Sheldon si červa z misky nevezme (protože si ho musí ulovit) a vápník také jen tak nejí. Gekončík noční by měl vážit asi 45 - 70 g.

Kolik gekončíků chovat?

Počet gekončíků v teráriu je důležitý. Pokud by byli v jenom tera dva samci, poprali by se a jeden z nich by to určitě nepřežil. Dvě samice je možné chovat. Pokud chcete jednoho gekončíka, nemusíte se bát, že se bude cítit osamělý, nebude. Důležité je ale věnovat se mu. Nikdy spolu v jednom terárku nesmí být samec a samec, ale ani jeden samec a jedna samice. Kdyby to tak bylo, samec by samičku uhnal, a ona by umřela vyčerpáním. Jestli tedy chcete samce i samice, tak JEDNOHO SAMCE a minimálně 2-3 SAMIČKY. Z toho samozřejmě budou mláďata, což je celkem složité a já s tím nemám zkušenosti. Nicméně na to potřebujete různé inkubátory a tak dále.

Topení v teráriu

Gekončíci potřebují teplo. Ideální teplota v teráriu je 28 - 30°C. V teráriu proto musí být tepelný zdroj. Já používám žárovku (stačí obyčejná) a topný kámen. U zdroje tepla by mělo být asi 35°. Topný kámen nechávám zapnutý pořád. Je důležitý, protože gekončíci na něm tráví potravu. Žárovku nechávám svítit přes den a na noc ji vypínám, protože v noci musí teplota v teráriu klesnout (stejně jako v přírodě).

Zimování

Pokud gekončíkovi nebyl ještě jeden rok, zimování není nutné. Je důležité spíše u samic než u samců. Zimování provádíme v zimním nebo podzimním období a to tak, že do dobu 3 měsíců nebudeme v teráriu zapínat žádný zdroj tepla. Teplota v tera tak klesne na pokojovou a gekončíkům se zpomalí metabolismus. Stále ale musíme gekončíka krmit (ne holátky myší) a sledovat úbytek na váze. Pokud eublepharis zhubne hodně viditelně, zimování ukončíme. Po třech měsících pomalu začneme opět zapínat tepelné zdroje.

Svlékání

Dospělí jedinci se svlékají asi jednou za 2 měsíce, mladší jedinci častěji. Před svlekem gekončíci zbělají a vypadají jako v pyžamu. Když se jim kůže začne uvolňovat, strhají ji ze sebe a následně sní. Během období svleku můžou být agresivní, proto na ně raději nesahejte. Lépe se gekončíkům svléká ve větší vlhkosti. Kdyby měli v teráriu příliš sucho, kůžu by se jim mohla přilepit na tělo a nešla by svléknout. Nejčaštěji se jim zadrhne na nohou a když tam zůstane a gekončíci rostou, může se i stát, že jim odřízne průtok krve a prsty odumřou a později upadnou.

Ochočování

Ochočování gekončíků může být celkem náročné. Rozhodně se nesnažte na eublephara sahat hned po přivezení domů. Obvykle bývá tak týden někde zalezlý a zvyká si na nové prostředí. Po tom, co už si tak nějak zvykne na nový domov a bude bez problémů chodit po teráriu a prozkoumávat, zkuste na něj ze začátku jen mluvit, později k němu můžete přiložit ruku (tak, aby ji viděl, nikoli zezadu!). Možná na Vás párkrát vystartuje, ale nemusíte se bát, neublíží Vám. Po nějakém čase Vám sám vleze na ruku. Hlavní pravidlo ochočování: Hlavně trpělivost! 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky